Zakup

Doskonale wiemy, że zakup nieruchomości za granicą może wydawać się Państwu skomplikowany, ale zapewniamy Was, że z biurem nieruchomości IBERBROKER będzie to miły, sprawnie przeprowadzony proces. Na miejscu załatwiamy dla Państwa wszystkie formalności związane z zakupem, w tym m.in.: numer identyfikacyjny NIE, rachunek bankowy, tłumaczenia, sprawdzenie stanu nieruchomości, organizacja notariusza.

Bezpłatnie odbieramy naszych klientów z lotniska w Alicante i Murcia (San Javier), kwaterujemy w hotelu lub w jednym z apartamentów oferowanych przez nas na wynajem. Szczegółowo planujemy wizyty rekonesansowe, które przeprowadzamy z klientami. Po wyborze nieruchomości dokonujemy jej rezerwacji a następnie przystępujemy do organizacji zakupu. Zazwyczaj nasi klienci po wykonaniu rezerwacji wracają do kraju i przylatują do Hiszpanii na podpisanie aktu notarialnego. Po nim dokonujemy jeszcze kilku ważnych formalności administracyjnych w hiszpańskich urzędach oraz u dostawców mediów i dopiero wówczas możemy powiedzieć, że proces zakupu nieruchomości przez naszego klienta został zakończony. Podsumowując – nasi klienci przyjeżdżają na wizytację nieruchomości a następnie na podpisanie umowy zakupu u notariusza – terminy tych wizyt są zawsze uzgadniane z wyprzedzeniem. Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie lub nie chcecie przybyć na podpisanie aktu notarialnego to istnieje możliwość reprezentowania Państwa u notariusza przez naszego prawnika.

Przybywając do Hiszpanii w intencji wyboru i zakupu domu lub apartamentu, musicie posiadać ze sobą ważny paszport. Wprawdzie można podróżować po Europie legitymując się dowodem osobistym, ale wszystkie formalności związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii wymagają paszportu.

 

  1. WYBÓR NIERUCHOMOŚCI ORAZ JEJ ZAKUP
  2. KOSZTY ZAKUPU
  3. OBSŁUGA PRAWNA
  4. KREDYT HIPOTECZNY


1. WYBÓR NIERUCHOMOŚCI ORAZ JEJ ZAKUP  zazwyczaj składa się z następujących etapów:

A/ Przygotowanie wizyty inwestycyjnej

Zapoznanie się z naszą ofertą na stronie internetowej, obejrzenie fotografii i opisów nieruchomości jest wskazane, ale nic nie zastąpi Państwa wizyty tu na miejscu i osobistego obejrzenia nieruchomości. To jest konieczne. Przed Państwa przybyciem ustalamy podstawową listę nieruchomości, które Was interesują i które będziemy prezentować. Ustalamy także termin Państwa przybycia, miejsce zakwaterowania i ilość osób, gdyż te informacje potrzebne są nam do sprawnego wykonania zadania. Jeśli przyjeżdżacie z dzieckiem także musimy o tym wiedzieć, gdyż zapewniamy wówczas dla niego odpowiedni fotelik do samochodu. Posiadamy foteliki dla dzieci każdego wieku i wzrostu i bezpłatnie je udostępniamy.

Podczas każdej wizyty inwestycyjnej oprócz nieruchomości, jeśli czas na to pozwala, prezentujemy Państwu także okolicę, okoliczne plaże, informujemy o pobliskich centrach handlowych, supermarketach, restauracjach. Dążymy do tego, abyście zapoznali się także z terenem na którym oglądacie nieruchomości.
Ustalając termin przylotu do Hiszpanii na wizytację prosimy pamiętać, że lato nie jest do tego najlepszą porą roku. W miesiącach wakacyjnych (zwłaszcza w lipcu i sierpniu) panuje duży ruch turystyczny, część nieruchomości, także tych przeznaczonych na sprzedaż, bywa zajęta przez wczasowiczów i ich oglądanie jest wówczas niemożliwe lub utrudnione. Dodatkowo latem ceny przelotów do Hiszpanii są wyższe niż w pozostałych miesiącach. Ze względu na letnie urlopy, w tutejszych bankach, notariatach i innych instytucjach jest mniej personelu lub są wręcz zamknięte.

Jeśli przybywacie Państwo najwygodniejszym środkiem transportu czyli samolotem, prosimy kupować bilety do Alicante (Costa Blanca, kod lotniska ALC) lub Murcia-San Javier (Costa Calida, kod MJV). Z Polski do Alicante jest obecnie kilka połączeń lotniczych z różnych miast, obsługiwanych głównie przez Ryanair. Niektóre z nich są zawieszane na okres zimowy (np. połączenie z Gdańskiem). Jeśli podróżujecie Państwo z Wielkiej Brytanii to warto wziąć pod uwagę połączenia do Murcia-San Javier, gdyż to lotnisko obsługuje wiele takich połączeń.

B/ Bezpłatny odbiór z lotniska i zakwaterowanie

Z obu lotnisk wymienionych w poprzednim punkcie odbierzemy Państwa bezpłatnie i przywieziemy na miejsce zakwaterowania, zaś w dniu wyjazdu odwieziemy na lot powrotny.
Na naszych klientów czekamy zawsze na lotnisku w hali przylotów z tabliczką, na której widnieje logo naszej firmy. Następnie przewozimy Państwa do wybranego apartamentu lub hotelu. Czas przejazdu to około 45 minut. Przygotowując wizytę inwestycyjną możecie Państwo sami sobie zarezerwować hotel np. korzystając z wyszukiwarki znajdującej się na naszej stronie, lub skorzystać z naszej oferty i zamieszkać w jednym z naszych apartamentów.
Zazwyczaj oglądanie nieruchomości rozpoczynamy następnego dnia, jeśli jednak tego chcecie, a pora dnia na to pozwala, to możemy rozpocząć już tego samego.

Jeśli chcecie Państwo być niezależni i wynająć sobie auto, to radzimy wcześniej wykonać przez Internet rezerwację w jednej ze znajdujących się na lotnisku wypożyczalni. Zapewnia to dostępność auta w momencie przylotu oraz najniższą cenę wynajmu. Hiszpania jest pod tym względem bardzo przyjaznym krajem – ceny wypożyczania samochodów są tu najniższe w całej Europie. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny Poradnik dotyczący wynajmu auta w Hiszpanii. Polecamy wykonać rezerwację wprost z naszej witryny, gdyż współpracujemy z największą europejską wyszukiwarką ofert wypożyczalni Rentalcars, gdzie w języku polskim znajdziecie najlepszą dla siebie najlepszą ofertę i w prosty sposób dokonacie rezerwacji w jednej ze sprawdzonych wypożyczalni na lotnisku w Alicante.

C/ Wizytacje nieruchomości

Najważniejszym elementem wizyty inwestycyjnej w Hiszpanii jest wizytacja nieruchomości, bo właśnie wówczas podejmują Państwo najważniejszą decyzję – o zakupie. Umożliwiamy klientom obejrzenie wszystkich nieruchomości którymi są zainteresowani. Każdego dnia podczas wizytacji, staramy się pokazać Państwu od 6 do 10 nieruchomości, w zależności od ich lokalizacji.
Podczas wizytacji chętnie słuchamy Państwa opinii o oglądanych nieruchomościach – wszelkie uwagi, spostrzeżenia są dla nas bardzo cenne gdyż możemy wówczas dostosowywać program wizytacji, aby nie pokazywać Państwu nieruchomości, które Was nie zainteresują. Jeśli po zakończeniu objazdu chcecie Państwo ponownie zobaczyć jakąś nieruchomość to udajemy się do niej ponownie. Zawsze sugerujemy naszym klientom ponowną wizytację nieruchomości, która ich zainteresowała i myślą o jej zakupie.

D/ Rezerwacja nieruchomości

Gdy nieruchomość w Hiszpanii zostanie wybrana, kolejnym etapem jest wykonanie jej rezerwacji. Rezerwację dokonuje się podpisując wstępną umowę kupna-sprzedaży nieruchomości oraz dokonując wpłaty kwoty rezerwacyjnej w wysokości od 3000 do 6000 EUR, czasami do 10% ceny. Od tej chwili wybrana nieruchomość jest zarezerwowana czyli nikt inny nie może jej kupić (lub zarezerwować). W umowie określony jest termin podpisania aktu notarialnego, zazwyczaj jest to miesiąc od daty podpisania umowy. Jeśli macie Państwo zamiar starać się o kredyt hipoteczny na kupowaną nieruchomość, lub z innego powodu będziecie chcieli przedłużyć termin podpisania aktu notarialnego np. do 2 miesięcy, to jest to możliwe, ale wówczas w umowie określona zostaje data, do której musicie dokonać dodatkowej wpłaty – tzw. depozytu, zazwyczaj w wysokości 10% nabywanej nieruchomości pomniejszonej o już dokonaną wpłatę rezerwacyjną.
Do wykonania rezerwacji potrzebny jest paszport osoby (osób) nabywających daną nieruchomość.

E/ Dokumenty niezbędne do zakupu nieruchomości

Po wykonaniu rezerwacji, razem z Państwem przygotowujemy dokumenty potrzebne do podpisania aktu notarialnego:
a/ paszport,
b/ oryginał ważnego dokumentu NIE (numer identyfikacyjny obcokrajowca),
c/ potwierdzenie posiadania rachunku w hiszpańskim banku,
d/ potwierdzenia wszystkich dotychczasowych wpłat związanych z zakupem.

Pracownicy naszego biura nieruchomości Iberbroker bezpłatnie pomogą Państwu w uzyskaniu dokumentu NIE (Número de Identidad de Extranjero) oraz w założeniu rachunku w banku.
Dokument NIE otrzymuje się po złożeniu na posterunku policji wypełnionego wniosku z dołączoną fotografią typu paszportowego. Numer, który zostaje przydzielony w tym dokumencie, jest numerem identyfikującym obcokrajowca w Hiszpanii i jest niezbędny do wykonania wielu czynności cywilno-prawnych w tym do zakupu nieruchomości. Wprawdzie uzyskany numer jest niezmienny, jednak sam dokument jest ważny tylko 3 miesiące od dnia wydania. Do istotnych czynności niektóre urzędy, w tym notariusz, wymagają legitymowania się ważnym dokumentem więc jeśli z jakiegoś powodu stracił on ważność konieczne jest złożenie wniosku o ponowne jego wydanie.

F/ Podpisanie aktu własności nieruchomości u notariusza

W ustalonym wcześniej terminie przybywacie Państwo do Hiszpanii na sfinalizowanie transakcji czyli podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza. Także wówczas odbierzemy Państwa z lotniska i zakwaterujemy. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Hiszpanii, akt notarialny zostaje przygotowany dopiero podczas wizyty stron u notariusza. Akt jest sporządzany w języku hiszpańskim, przed jego podpisaniem zostaje odczytany i przetłumaczony dla Państwa na język polski. Niestety nie ma możliwości wcześniejszego uzyskania treści aktu np. w celu zapoznania się z jego treścią. Tak jak w poprzednich etapach, będziemy z Państwem również podczas wizyty u notariusza. Po podpisaniu aktu notarialnego otrzymacie Państwo klucze do zakupionej nieruchomości.


2. KOSZTY ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI W HISZPANII

Koszt zakupu nieruchomości zależy głównie od jej ceny oraz od tego, czy jest to nowa nieruchomość czy z rynku wtórnego. W skład tych kosztów wchodzą podatki, opłaty administracyjne, notarialna, bankowa i obsługi prawnej. Przy nieruchomości z rynku wtórnego w cenie 100.000 EUR można przyjąć, że suma tych kosztów wyniesie około 13% ceny i w ten sposób należy przygotować swój budżet.

Oto co dokładnie składa się na te koszty, zakładając zakup nieruchomości w cenie ok. 100.000 EUR:
1. podatek od czynności cywilnoprawnych – 10% (10.000 EUR)
2. opłata notarialna – ok. 0,8% (800 EUR)
3. wpis do ksiąg wieczystych – ok. 0,3% (300 EUR)
4. obsługa prawna – 1,5% (1.500 EUR)
5. czek potwierdzony – 0,4% kwoty czeku (max 300 EUR)

Czyli łącznie w tym wypadku to ok. 112.900 EUR.

Jeśli przy zakupie korzystamy z kredytu to zapłacimy dodatkowo bankową opłatę za rozpatrzenie wniosku o kredyt, prowizję za udzielenie oraz za wycenę nieruchomości.
Kupując nową nieruchomość od dewelopera, dodatkowo trzeba wykonać opłatę skarbową AJD w wysokości 1,5% ceny.

Podany wyżej (w pkt. 1) podatek od czynności cywilnoprawnych w Regionie Murcia jest niższy i wynosi 8%.


3. OBSŁUGA PRAWNA

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas zakupu nieruchomości oraz wygodę przy dopełnianiu późniejszych obowiązków administracyjnych, podatkowych oraz związanych z przepisaniem nieruchomości na nowego właściciela, zalecamy naszym klientom skorzystanie z usług współpracującego z Iberbroker prawnika, świadczącego usługi w języku polskim. W skład usługi prawnej wchodzi:
a/ weryfikacja stanu prawnego nieruchomości w tym uzyskanie dokumentu „Nota simple”,
b/ weryfikacja stanu aktualnych zobowiązań,
c/ w przypadku stwierdzenia zobowiązań ustalenie ze stroną sprzedającą sposobu ich spłaty,
d/ podczas tworzenia aktu notarialnego ustalenie zapisów chroniących interes kupującego w akcie notarialnym,
e/ obecność u notariusza, tłumaczenie aktu notarialnego przed podpisaniem,
f/ wykonanie wpisów do Księgi Wieczystej,
g/ rozliczenie z fiskusem w imieniu klienta (opłata podatków),
h/ przepisanie wszystkich umów utrzymaniowych (prąd, woda i inne) na nowego właściciela,
i/ zawiadomienie administracji lokalnej oraz wspólnoty mieszkaniowej o zmianie właściciela i podanie nowego numeru rachunku bankowego do automatycznego pobierania opłat.


4. KREDYT HIPOTECZNY NA ZAKUP NIERUCHOMOŚCI

W hiszpańskich bankach można obecnie starać się o kredyt hipoteczny do wysokości 70% ceny kupowanej nieruchomości. Jeśli jednak wycena tej nieruchomości będzie niższa, to wówczas jej wysokość brana jest przy ustalaniu maksymalnego kredytu. Główne opłaty to: opłata za rozpatrzenie wniosku (la comisión de apertura) oraz opłata za wycenę nieruchomości (valoración de propiedad). Kredyt hipoteczny otrzymuje się na zakup netto, bez kosztów podatku i pozostałych.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o kredyt zależą od tego czy wnioskujący jest pracownikiem, prowadzi działalność gospodarczą czy też posiada spółkę. Dokumenty w języku polskim muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na jęz. hiszpański, lub muszą być po angielsku.

Dokumenty przy działalności gospodarczej:
paszport, dowód osobisty;
dokument NIE;
2 ostatnie PIT-y;
udokumentowane dochody w postaci wyciągu z banku za ostatnie 12 miesięcy;
informacja z B.I.K. (Biuro Informacji Kredytowej);
informacje o prowadzonej działalności.

Dokumenty jako pracownik:
paszport, dowód osobisty;
dokument NIE;
2 ostatnie PIT-y;
udokumentowane dochody w postaci wyciągu z banku za ostatnie 6 miesięcy;
informacja z B.I.K. (Biuro Informacji Kredytowej);
zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i zarobkach.

Dokumenty jako właściciel/wspólnik w spółce:
paszport, dowód osobisty;
dokument NIE;
2 ostatnie PIT-y (z tłumaczeniem przysięgłym);
udokumentowane dochody w postaci wyciągu z banku za ostatnie 6 miesięcy;
informacja z B.I.K. (Biuro Informacji Kredytowej);
* Jeśli nie posiada dużych dochodów prywatnych, to można przedstawić korzystny CIT, dane firmy, KRS, a także np. listę posiadanych nieruchomości itp.

P R Z E P R A S Z A M Y

nasza witryna jest obecnie

.

W PRZEBUDOWIE

.

* * *

PRZEDSTAWIONE NA STRONIE DANE MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE

Chcesz otrzymywać informacje oraz atrakcyjne oferty?

Zapisz się na newsletter

FreshMail.pl