Przewodnik

W naszym przewodniku prezentujemy głównie dwa hiszpańskie wybrzeża – Costa Blanca i Costa Calida. Przybliżamy Państwu te rejony, opisujemy miejscowości, plaże, ciekawe miejsca a także inne informacje, które mogą być przydatne i interesujące.

50 interesujących informacji o HiszpaniiW tekście umieściliśmy fotografie oraz panoramy sferyczne wykonane przez naszą siostrzaną firmę FOTOPANORAMICO (panoramy otwierają się w nowej zakładce).

*

COSTA BLANCA

Czyli Białe Wybrzeże, to nadmorski region turystyczny w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Wspólnoty Walencjańskiej (Comunidad Valenciana), w prowincji Alicante. Obejmuje linię brzegową Morza Śródziemnego o długości około 240 km. Najważniejsze nadmorskie miasta Costa Blanca, zaczynając od północnego krańca to: Denia, Javea, Teulada, Calpe, Altea, Benidorm – tworzące tzw. część północną oraz dalej w kierunku południowym Alicante, Santa Pola, Guardamar del Segura, Torrevieja, rejon turystyczny Orihuela Costa i ostatnie Pilar de la Horadada – zwane Costa Blanca południowa.

Region Costa Blanca od dawna jest bardzo popularny turystycznie. Co roku przybywa tu miliony spragnionych wspaniałego wypoczynku ludzi nie tylko z Europy, a według oficjalnych danych ich liczba wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Część z nich zakochuje się w tym rejonie Hiszpanii i wraca tu na kolejne wakacje, zaś część postanawia tu zainwestować i stać się częścią tego raju na ziemi kupując sobie nieruchomość.

Chociaż Costa Blanca jest często kojarzona ze słonecznymi i piaszczystymi plażami na których można wylegiwać się bez końca to zapewniamy, że region ten oferuje dużo więcej. Amatorzy aktywnego wypoczynku związanego z morzem, mają możliwość uprawiania przeróżnych sportów wodnych takich jak pływanie kajakiem, rowerem wodnym, na desce z wiosłem (paddle surf), windsurfing, kitesurfing, skutery wodne, żeglowanie, snoorking, nurkowanie, czy popularny ostatnio flyboard, czyli latanie nad powierzchnią morza za pomocą odrzutu sprężonej wody. Nie sposób pominąć informacji o tutejszych licznych, całorocznych polach golfowych, znanych miłośnikom tego sportu z całego świata. Wypożyczalnie rowerów udostępniają różne typy tych pojazdów, na których można bezpiecznie przemierzać okolicę także licznymi ścieżkami rowerowymi. Poza nadmorskim zgiełkiem, nieco w głębi lądu, Costa Blanca oferuje niezliczone atrakcje związane m.in. z bogatą historią kraju. Aby je poznać, czasem wystarczy przejechać pół godziny autem aby przed naszymi oczami pojawiły się skarby architektury i historii Hiszpanii. Także niezliczone uprawy pomarańczy, cytryn i innych owoców i warzyw znajdują się właśnie na tych terenach.

*

COSTA CALIDA

Czyli Gorące Wybrzeże, to nadmorski obszar Autonomicznego Regionu Murcia. Leży na południe od wybrzeża Costa Blanca i, jak można się domyślać, jest od niego jeszcze cieplejszym obszarem. Costa Calida zaczyna się na północy miejscowością San Pedro del Pinatar, dalej leży San Javier, Los Alcazares, półwysep La Manga del Mar Menor, Cartagena, Puero de Mazarron i Aguilas.
Wybrzeże to jest mniej popularne turystycznie, zwłaszcza wśród turystów z Polski, częściej  wybierających na wakacje wybrzeża leżące bardziej na północ kraju. Ukształtowanie terenu na Costa Calida różni się od tego na Costa Blanca, różnice widać także nad morzem – kolor skał jest inny, zaś plaże zazwyczaj nie są już takie piaszczyste gdyż jest na nich więcej kamieni. Te niedogodności są jednak równoważone urokliwymi, niewielkimi plażami w malowniczych zatoczkach z krystalicznie czystą wodą.

Właśnie Costa Calida znajduje się Mar Menor (czyli Morze Mniejsze) z półwyspem La Manga, który oddziela tą lagunę od Morza Śródziemnego. Mar Menor jest dość płytkim akwenem i jest wielkim, całorocznym ośrodkiem sportów wodnych. Półwysep La Manga jest bardzo znanym miejscem wypoczynkowym, dawniej głównie dla Hiszpanów a obecnie także dla turystów zagranicznych. Region Murcia jest regionem rolniczym co można z łatwością zauważyć podróżując w głąb lądu, gdzie zlokalizowane są ogromne plantacje przeróżnych warzyw i owoców.

*
VALENCIA

Valencia (Walencja) jest stolicą prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. To trzecie co do liczby mieszkańców miasto Hiszpanii. Otacza ją region sadowniczy nazywany Huerta de Valencia. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalno-naukowym, a także ważnym portem handlowym i pasażerskim. Stąd eksportowane są m.in. owoce cytrusowe, rodzynki, oliwa, wino, cebula, ryż oraz wyroby z żelaza i ceramiki. Walencja to także ważny węzeł komunikacyjny, świetne połączona autostradami i koleją z resztą Hiszpanii, posiada też międzynarodowy port lotniczy.  Flaga Walencji jest niemal identyczną kopią chorągwi przyznanej w 1238 r. miastu Walencji przez króla Aragonii Jakuba I Zdobywcę.

Początki historii miasta to okres starożytny. Najpierw była kolonią rzymską –  II wiek p.n.e., później dostała się pod wpływy arabskie, a następnie aragońskie. W późniejszych latach osada  rozwinęła się w bogatą kolonię. Miasto w swej historii było opanowane przez Wizygotów, później przez Maurów. Dzięki sztucznemu nawadnianiu upraw zaczęło funkcjonować jako znaczący ośrodek  rolnictwa. W XI w. stała się stolicą  niezależnego, arabskiego Królestwa Walencji. W 1094r. Walencję przejął hiszpański bohater Cyd, a po po jego śmierci przez kilka lat była rządzona przez wdowę po nim Jimenę. Na początku XII w. władzę sprawowali tu muzułmanie.  W 1238 r., po pięciu miesiącach oblężenia, król Aragonii przyłączył Walencję do swoich posiadłości, lecz pomimo to królestwo nadal cieszyło się niezależnością. Posiadało swój parlament i ustawodawstwo. W II połowie XV w. razem z innymi krainami należącymi do Korony Aragonii, Walencję połączono z Kastylią. W tym czasie miasto rozwijało się bardzo prężnie, stało się centrum finansów,  rzemiosła i handlu, było też ważnym ośrodkiem sztuki. To właśnie tutaj  została zainstalowana pierwsza w Hiszpanii prasa drukarska – XV w.  Przez  200 lat miasto było siedzibą walenckiej szkoły malarstwa. Podczas wojen napoleońskich Walencja została zdobyta przez wojska francuskie. W XIX w. nastąpiła era industrializacji oraz rozwój portu.

v5 v6

Walencja to słoneczne miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego nad rzeką Turią. Tutaj w parę minut można przenieść się w czasie z zabytkowego starego centrum do futurystycznego Miasteczka Sztuki i Nauki.Niełatwo wymienić wszystkie godne obejrzenia zabytki, ale kilka z nich to punkty obowiązkowe.
Pod koniec średniowiecza wstępu do Walencji strzegło 12 bram. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko dwie. Pozostałych dziesięć wraz z murami zostało rozebranych w XIX wieku.

Torres de Serranos. Bliźniacze wieże są częścią potężnej miejskiej bramy Puerta de Serranos. Była ona reprezentacyjną bramą północną, przy której uroczyście witano powracających do miasta królów a także przybywających zagranicznych oficjeli. Pod koniec XVI wieku w wieży mieściło się więzienie. Podczas wojny domowej w Hiszpanii na początku XX wieku przechowywano tam  dzieła sztuki z Muzeum Prado w Madrycie. Aktualnie Torres de Serranos udostępnione są turystom, a z ich korony można podziwiać widok miasta, pełnią tez ważną rolę podczas obchodów miejskich uroczystości i fiest.
Torres de Cuart to też bliźniacze wieże, ale osłaniały one zachodnią bramę średniowiecznej Walencji. Nie posiadają właściwie żadnych elementów dekoracyjnych. Nad bramą znajduje się dodatkowy taras z blankami, z którego to onegdaj strażnicy mogli razić przeciwnika próbującego ją sforsować.

v4 v2

Koniecznie trzeba zobaczyć, a może też i coś kupić w Mercado Central, czyli  tutejszej hali targowej. Została ona zaprojektowana w kształcie ośmiokąta i jest zbudowana ze szkła i żelaza w stylu modernistycznym. Znajdziemy tu liczne stoiska z warzywami i owocami, nie brak też świeżych ryb i owoców morza oraz mięs, a przede wszystkim tradycyjnej hiszpańskiej szynki jamón serrano.

W samym centrum miasta znajduje się Katedra Santa Maria, a w niej Kaplica Świętego Kielicha. To tu jak podają liczne przekazy, umieszczony jest  cudowny kielich z Ostatniej Wieczerzy czyli Święty Graal.Fasada tej świątyni jest wspaniałym połączeniem stylu gotyckiego i romańskiego z kunsztownymi zdobieniami barokowymi. Integralną część z katedrą stanowi wieża-dzwonnica Miguelete. Na jej szczyt, prowadzi aż 207 stopni lecz widok który się rozpościera z góry napewno wynagrodzi nam wspinaczkę na tę 50 metrową wieżę.

Na placu przed bramą apostolską Katedry zawsze w czwartek w samo południe obraduje Trybunał Wodny, rozstrzyga on kwestie związane z dostępem i wykorzystaniem zasobów wodnych. Odbywa się  nieprzerwanie od 960 roku.Jest uważany za najstarszą instytucję wymiaru sprawiedliwości w Europie.

W bliskiej odległości od katedry przy Plaza de la Virgen natrafimy na  barokową Basilica de la Virge dels Desamparats – to pierwszy kościół w Walencji, który nie został wybudowany na gruzach innej świątyni.

Na środku Plaza de la Virgen, nie tylko w upalne dni,chętnie zatrzymamy się przy fontannie odpoczywającego Neptuna, symbolizującego rzekę Turię. Okalające go figury ośmiu kobiet to odniesienie do dopływów rzeki.

Jeśli tylko czas pozwoli warto odwiedzić Narodowe Muzeum Ceramiki i Sztuk Pięknych. W jego podwojach zobaczymy zarówno  ceramikę, porcelanię jak i  malarstwo oraz tkaniny artystyczne.  Jest to budynek manierystyczny, bogato zdobiony, jego fasada  robi bardzo duże wrażenie.

W Museo Provincial de Bellas Artes – możemy podziwiać obrazy El Greca, Goi i Velazqueza, a także zbiór dzieł walencjańskiej sztuki XV wieku.

Jedną z piękniejszych budowli jest słynna Giełda Jedwabiu. Lonja de la Seda została zbudowana pod koniec XV wieku, jest to jeden z najładniejszych świeckich budynków gotyckich w tym mieście.. W sali kolumnowej  sklepienie podpierają spiralne, starannie zrobione kolumny. Niezwykle kunsztownie wykonane są też pozostałe pomieszczenia.

Największym placem w Walencji jest Plac Ratuszowy, otoczony wieloma budynkami w stylu modernistycznym. Sam Ratusz  został wybudowany w stylu barokowym.

Pełnym wspaniałych okazów roślin jest Jardí Botánic – ogród botaniczny z XVI wieku oraz wspaniale utrzymane XVIII-wieczne parki: Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort.

v1 v3

Po zwiedzeniu wybranych miejsc świadczących o bogatej historii miasta przenosimy się w przyszłość do Miasta Sztuki i Nauki czyli do La Ciudad de las Artes y las Ciencias. To jest jak futurystyczna podróż architektoniczna. Zostało ono zaprojektowane przez wybitnego  architekta Santiago Calatrava oraz Felixa Candela, na obszarze 350 000 m2. Jest tu kino IMAX, planetarium, gmach opery, oceanarium, delfinarium, muzeum nauki i restauracje. Niezwykły pomysł urbanistyczny umieszczenia budowli pomiedzy płytkimi basenami sprawia, że mamy wrażenie jakby wszystko to unosiło się na powierzchni wody.

To przepiękne hiszpańskie miasto dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

*
ALICANTE

Miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, należącej do Wspólnoty Walenckiej. Posiada jeden z najważniejszych portów morskich w kraju oraz duży port lotniczy (kod ALC), oddalony zaledwie 9 km na południe od granic miasta. Jest jednym z największych miast hiszpańskich na wybrzeżu Morza Śródziemnego z liczbą stałych mieszkańców wynoszącą 330 tysięcy osób. Miasto rozciąga się u stóp skalistego wzniesienia Monte Benacantil, na którego szczycie wznosi się zabytkowa twierdza Castillo de Santa Barbara.
Alicante jest główną miejscowością letniego wypoczynku na wybrzeżu Costa Blanca. Wybrzeże to jest dobrze znane polskim turystom, gdyż od wielu lat tu właśnie przyjeżdżali na wakacje z polskimi biurami turystycznymi, najpierw autokarami a następnie samolotami. Panujący tu klimat przyciąga turystów przez cały rok gdyż lata w Alicante są gorące i suche, zaś zimy łagodne i ciepłe. Najcieplejsze miesiące ze średnią temperaturą około 25 stopni Celsjusza to lipiec i sierpień, najzimniej natomiast jest w okresie od grudnia do lutego i wówczas średnie temperatury wahają się pomiędzy 11 a 12 st. Celsjusza.
Rejon Alicante posiada wyjątkowo dobry klimat zwłaszcza dla ludzi w starszym wieku. Dodatkowo okolice Torrevieja znane są ze szczególnie przyjaznego zdrowiu mikroklimatu związanego ze znajdującymi się tu „słonymi jeziorami”, z których pozyskuje się sól.
Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest kilka wspaniałych, piaszczystych plaż. Większość z nich posiada oznaczenie „Błękitna Flaga”, które gwarantuje czystość zarówno pasku jak i wody oraz wszystkie niezbędne usługi i udogodnienia. Plaże są oczywiście strzeżone i zazwyczaj wyposażone w leżaki z parasolami, z których można skorzystać po uiszczeniu opłaty.

alicante_1_big alicante_2_big_PlayadelaAlbufereta

W mieście jest duży dworzec autobusów kursujących we wszystkich kierunkach, zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową www.estacionalicante.es. W centrum miasta jest także dworzec kolejowy – w Hiszpanii jest to firma Renfe. Do Alicante można obecnie dolecieć z Polski zarówno liniami rejsowymi jak i tak zwanymi tanimi. Do końca 2013 roku do Alicante tanimi liniami można było wyruszyć wyłącznie z lotnisk znajdujących się w południowej części Polski, jednak od kwietnia 2014 kierunek ten jest obsługiwany także przez Ryanair z lotniska m.in. w Modlinie i Gdańska. Podróż lądowa z Warszawy przez Niemcy i Francję jest możliwa, lecz wymaga pokonania około 3.000 km.

*

TORREVIEJA

Miejscowość nad morzem w prowincji Alicante, leży niecałe 50 km na południe od miasta Alicante. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy jednej z dwóch wież obserwacyjnych, które znajdowały się na jej obecnym obszarze, a dokładnie na Cabo Corvera [wirtualna panorama]. Obecnie w herbie miasta także znajduje się symbol tej wieży. Torrevieja jest dość dużą miejscowością, zajmuje teren 71 km2 a w jej skład wchodzi także leżąca na północ La Mata. Według oficjalnych danych ma ponad 100 tys. mieszkańców z czego większość to cudzoziemcy, głównie Brytyjczycy. Niewątpliwą zaletą Torrevieja jest fakt, że leży pomiędzy dwoma dużymi portami lotniczymi – Murcia (San Javier) znajduje się w odległości 30 km oraz Alicante w odległości 40 km. Polakom bardziej znane jest lotnisko w Alicante obsługujące linie lotnicze (również tanie linie) posiadające połączenia z Polską. Ze względu na całoroczny ogromny ruch turystyczny szeroko rozumiana infrastruktura obsługująca turystów jest bardzo dobrze rozwinięta. Oprócz setek barów, restauracji, hoteli, do dyspozycji mieszkańców i turystów są piękne obiekty sportowe w tym kryty basen, korty tenisowe, trasy rowerowe i spacerowe, kino, piękne parki, nadmorskie bulwary [panorama przy pomniku Muzyków] oraz… plaże i morze. Nad tym wszystkim przez ponad 300 dni w roku świeci gorące hiszpańskie słońce, które nawet w tzw. „zimowych miesiącach” grzeje tak mocno, że na plażach można spotykać opalających się ludzi a ulicami chodzą ubrani w krótkie spodenki i podkoszulki.
Torrevieja leży pomiędzy dwoma słonymi lagunami a morzem i dzięki temu posiada zdrowy i ceniony przez mieszkańców i turystów mikroklimat – są to: Laguna Salada de Torrevieja oraz Laguna Salada de la Mata. Pierwsza z nich jest większa, ma niespotykanie różowy kolor i to z niej od kilkuset lat pozyskuje się sól w tak dużej ilości, że stanowi najważniejsze miejsce produkcji soli w Hiszpanii. Każdego roku wyjeżdza stąd ciężarówkami i odpływa na statkach około 45.000 ton soli, duża ilość jest eksportowana, głównie do Wielkiej Brytanii i krajów Skandynawskich. Oba słone jeziora wraz z przyległymi terenemi tworzą Park Narodowy. Drugie jezioro jest koloru zielonego i to wokół niego powstały ścieżki rowerowe, spacerowe i miejsca piknikowe.

Parque Natural de la Mata y Torrevieja to unikatowy rezerwat przyrody utworzony na obszarze słonych jezior okolic Torrevieja, o łącznej powierzchni 3 700 hektarów, z czego 2 100 hektarów to obszar wodny składający się z dwóch lagun solnych. Laguna de Torrevieja o kolorze różowym z której wydobywa się sól i Laguna de La Mata w kolorze zielonym, to miejsce wokół którego prowadzą szlaki turystyczne. Zróżnicowanie kolorystyczne słonych jezior jest wynikiem różnych okoliczności, z których najistotniejszym czynnikiem jest poziom zasolenia. Wokół Laguny de La Mata, z myślą o turystach  powstały dwie ścieżki: oznaczona kolorem żółtym dla pieszych i czerwonym dla rowerzystów. Obserwację zwierząt zamieszkujących ten teren ułatwiają punkty widokowe położone przy brzegu laguny. Znajdują się tu wieże widokowe o drewnianej konstrukcji a także pomosty-kładki wysunięte po sam brzeg, zakończone stanowiskami obserwacyjnymi. Miłośnicy pikników mogą skorzystać ze specjalnie wydzielonej strefy w której są ustawione stoły i siedziska, a wszystko to pośród drzew eukaliptusowych i sosen dających kojący cień w upalne dni. Wycieczka na te tereny jest niezapomnianym kontaktem z prawdziwą i niespotykaną gdzie indziej przyrodą.

torrevieja_15_big

Torrevieja posiada dość zróżnicowaną linię brzegową o długości prawie 20 kilometrów złożoną z pięknych piaszczystych plaż ale także skalistego wybrzeża z ograniczoną możliwością plażowania i dostępu do morza. Najładniejszą plażą, najbardziej podobną do szerokich, piaszczystych polskich plaż jest najbardziej na północ wysunięta plaża Playa La Mata. Tutaj przybywają plażowicze nie tylko z miasta Torrevieja ale także z okolic zwłaszcza z małymi dziećmi. Kolejną w kierunku południowym jest zatoka Cabo Corvera, dość skalista zatoka posiadające jednak dostęp do morza. Dalej na południe jest szereg pięknych skalistych zatoczek z trudnym dostępem do morza, jest jednak jedno zejście do wody. Na płaskich kamieniach nad samym morzem często widuje się leżących ludzi pragnących nieco spokoju. Miejsce jest wspaniałe do amatorskiego nurkowania z rurką, gdyż ze względu na skaliste wybrzeże woda jest tu szczególnie przejrzysta. Kolejna plaża to Playa de los Locos, piaszczysta, dość długa lecz raczej wąska. Jest to już plaża o charakterze miejskim i wchodzi się na nią bezpośrednio z ulicy. Główną plażą Torrevieja i chyba najbardziej popularną jest leżąca nieco dalej na południe Playa del Cura. Chociaż jest to miejsce nad morzem, można powiedzieć, że jest to plaża „w środku miasta” co zauważa się zwłaszcza latem, bo jest to chyba najbardziej popularna plaża. Przypomnę, że Torrevieja to przecież ponad stutysięczne miasto, do którego latem przyjeżdża jeszcze więcej turystów nie po to aby siedzieć przed telewizorem. Plaża ta jest zakończona od południa małą piaszczystą zatoką zwaną „basenem”, gdyż jest dość płytka i mocno odgrodzona od morza kamieniami. Dalej na południe rozciąga się port z jachtklubem obok którego także jest piaszczysta plaża zwana Playa del Acequiron. Ostatnim w kierunku południowym miejscem do plażowania jest Playa de los Naufragos czyli rozbitków. Jest to przyjemna, piaszczysta plaża, długa i dość szeroka, rosnące na niej palmy dodają jej uroku i atrakcyjności.

torrevieja_7_big_locos

Oprócz wymienionych słonych jezior, w Torrevieja warto zobaczyć: Muzeum Morza i Soli (Museo del Mar i la Sal), Muzeum Świętego Tygodnia (Museo de la Semana Santa), Wieżę obserwacyjną Torre del Moro na Cabo Corvera, okręt podwodny S-61 Delfin będący obecnie muzeum, Muzeum de Historia Natural (flora i fauna nie tylko z okolic Torrevieja), a także prywatne muzeum Szopek Betlejemskich z całego świata Museo de los Belenes.
W Torrevieja istnieje komunikacja publiczna w postaci aż siedmiu linii (kurs autobusu jest co około 40 minut), z dworca autobusowego kursują autobusy do okolicznych miejscowości, a także co dwie godziny na lotnisko w Alicante (od godz. 7.00 do 21.00) – szczegóły na stronie www.costazul.net. Oczywiście są taksówki, postoje i radiotaxi z możliwością wezwania przez telefon.
W mieście są wszelkiego typu sklepy i supermarkety kilku sieci handlowych, a także duże centrum handlowe Habaneras.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Torrevieja, raj w zasięgu twojej ręki”

*

ELCHE

Miasto położone jest między Murcją a Alicante, należy do wspólnoty autonomicznej Walencji. Geograficznie leży na równinie przeciętej górami Sierra del Molar, masywem Tabaia, oraz Castellar, które są przedsionkiem do większego masywu górskiego w regionie, gór Betyckich w Hiszpanii. Miasto  posiada typowy klimat śródziemnomorski, zimy są bardzo łagodne, a lata ciepłe i długie. Jednakże w okresie zimowym, temperatura w Elche jest o kilka stopni niższa niż w miastach nad brzegiem morza. Średnie roczne temperatury to 26 stopni Celsjusza w lecie, a 17 stopni zimą.

Wodę pitną czerpie się tu z rezerwuaru wodnego, wybudowanego, w XVII w., zbiornik wodny gromadzi wody rzeki Vinalopo. Oficjalnie funkcjonują dwie nazwy: w języku katalońskim – Elx,  w języku kastylijskim – Elche. To trzecie największe miasto w regionie Valencja, leży całkiem blisko lotniska Alicante oraz autostrady łączącej Torrevieja i Cartagene. Linia kolejowa z Alicante do Murcii przebiega tunelem pod miastem, w tunelu tym umieszczona jest stacja o nazwie Elx-Parc. Miasto zamieszkuje ok 230 000 ludności. Elche znane jest jako centrum produkcji obuwia. Obecnie tutejsze firmy mają jednak mocną konkurencję w związku z napływem tanich wyrobów z Chin.

Tu znajduje się siedziba klubu piłkarskiego Elche oraz  Uniwersytet im. Miguela Hernandeza. Miasto słynie z misterium ku czci Matki Bożej wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dwuaktowe misterium głównie w języku walenckim odgrywane jest regularnie od połowy XV wieku w dniach 14–15 sierpnia w bazylice św. Marii. Wszystkie role, także kobiece, odgrywane są przez aktorów.
W XIX w. znaleziono w Elche słynną kamienną rzeźbę, nazwaną Damą z Elche, będącą wybitnym przykładem sztuki iberyjskiej, można ją podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie, ale w mieście możemy często natrafić na wizerunek wykorzystywany jako element dekoracyjny nawet jako ozdobny kwietnik.
W poniedziałki odbywa się tu lokalny targ gdzie można kupić świeże owoce, warzywa jak i inne lokalne produkty.

elchepalma900 riosafari

W Elche Palm Groves rośnie  ponad 200 000 drzew palmowych, fakt ten został uznany przez UNESCO i  wpisane na listę światowego dziedzictwa w 2000 roku. Huerto del Cura lub Priest’s Garden to skupiska setek gatunków drzew palmowych, ośmioramienna Palma Imperialna liczy sobie 170 lat i jest dumą ogrodu. Drzewa palmowe były zasadzone jeszcze przez Arabów okupujących Półwysep Iberyjski, palmy w Elche wciąż są podstawą tutejszego przemysłu, a przy okazji przyciągają turystów.
Rio Safari Park to rodzinny ogród zoologiczny. Wśród licznych atrakcji warto wymienić przejazd “kolejką” oraz pokazy zwierząt, w tym słonia, papugi czy lwów morskich. W parkowym sklepiku można kupić smakołyki dla zwierzaków, takie jak orzeszki czy marchewki.

basilia pantanoelche
Wśród zabytków  na uwagę zasługuje Bazylika de Santa Maria z XIII w., która łączy w sobie elementy baroku i stylu neoklasycystycznego, Pałac Altamira, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Paleontologico de Elche, Muzeum de la Fiesta, Torre de la Calahorra z galerią sztuki.

*

GUARDAMAR DEL SEGURA

Guardamar del Segura to miasto w południowej części Costa Blanca, jest oddalone 30 km od Alicante. Leży nad samym morzem i tu właśnie ma swe ujście do Morza Śródziemnego rzeka Segura.
Przepiękna piaszczysta i długa na 11 kilometrów plaża  otoczona jest z jednej strony lasem sosnowym w którym rosną również agawy, palmy, cyprysy i eukaliptusy. Oprócz zalet malowniczości teren ten wraz z wydmami stanowi ważny element w zapobieganiu nadmiernej migracji piasku.

guarda2 guarda3

Ciekawą propozycją spędzenia czasu w tej okolicy będzie spacer na wzgórze w nadmorskim pasie Bajo Segura, gdzie znajdują się pozostałości zamku El Castillo de Guardamar, zbudowanego w 1271 roku w czasie rządów króla Alfonsa X. Zamek miał duże znaczenie strategiczne, bowiem chronił przed atakami muzułmanów. Zniszczenia wojenne dopełniło trzęsienie ziemi w 1829 roku, które spustoszyło ten region, niszcząc większość umocnień. Obecnie zamek jest częściowo odbudowany, ale tak jak przed wiekami roztacza się stąd wspaniały widok na morze oraz całą okolicę.

Rzeka Segura Guardamar del Segura Hiszpania

Doskonałym miejscem na relaks zwłaszcza w upalny dzień jest położony nieopodal Park Reina Sofia, zachęca do odwiedzin zarówno terenem urozmaiconym w liczne sadzawki i kaskady wodne a także  bogatą roślinnością i żyjącym tu różnorodnym ptactwem w tym z okazałymi pawiami.

*

ORIHUELA COSTA

Orihuela Costa to około 16 kilometrowy fragment południowego wybrzeża Costa Blanca, od miejscowości Torrevieja w kierunku południowym. Nazwa pochodzi od miejscowości Orihuela, leżącej około 30 km w głąb lądu, a do której administracyjnie należy. W Hiszpanii jest to często spotykane, że większa miejscowość leżąca w odległości do kilkudziesięciu kilometrów od morza, posiada na najbliższym wybrzeżu swój jego fragment, z plażami, na które przyjeżdżają mieszkańcy tego miasta. Taka podległość administracyjna zapewne była ułatwieniem podczas nabywania przez mieszkańców tych miejscowości swoich nadmorskich nieruchomości, tzw. „wakacyjnych domów”, co w latach ubiegłych było bardzo popularne w całej Hiszpanii.

Wybrzeże Orihuela Costa jest bardzo atrakcyjne turystycznie – w latach 60-tych przybywali tu na wypoczynek głównie Hiszpanie z głębi lądu, z biegiem czasu uroki tego wybrzeża poznali cudzoziemcy i obecnie mieszkają tu na stałe oraz przyjeżdżają na wakacje przedstawiciele wielu krajów, głównie Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Rosji a także Polski. Ten fragment wybrzeża Costa Blanca jest wspaniale położony – tuż obok bardzo popularnej, turystycznej miejscowości Torrevieja, w której dostępne jest bogate zaplecze handlowe, usługowe i rozrywkowe, a także pomiędzy dwoma międzynarodowymi portami lotniczymi: Alicante El Altet i Murcia San Javier. Lotnisko Alicante znajduje się w odległości 48 km od Orihuela Costa i można do niego dojechać w czasie 45 minut jadąc na północ malowniczą drogą krajową N-332 wzdłuż morza, zaś lotnisko Murcia jest 20 km od granic wybrzeża i jedzie się tam tylko 15 minut tą samą drogą lecz w kierunku południowym. Przy Orihuela Costa przebiega wzdłuż wybrzeża autostrada AP-7, którą szybko i bezpiecznie można przejechać nawet w sezonie letnim, gdyż nigdy nie jest bardzo zatłoczona.

lazenia playafl
pprima marina

Orihuela Costa składa się z kilku głównych dzielnic/osiedli, są to od północy: Punta Prima, położona zaledwie 3 km od granic Torrevieja, dalej Playa Flamenca, La Zenia, Cabo Roig, Campoamor, Mil Palmeras oraz Villamartin leżące kilka kilometrów w głębi lądu. Te dzielnice są dość umowne, ale podział ten przydaje się np. podczas określania położenia nieruchomości lub adresu firmy, restauracji itp. Dookoła wybrzeża Orihuela Costa powstały osiedla, które wprawdzie oddalone kilka kilometrów od brzegu morza, są urbanizacyjnie z nią połączone i często traktowane przez mieszkańców jako jej dzielnice składowe.

orihuelacostamapa

Na Orihuela Costa ciągnie ludzi wspaniała pogoda, kilkanaście plaż w większości posiadających Niebieską Flagę, wspaniałe zaplecze gastronomiczne, rozrywkowe, handlowe. Nie sposób tu się nudzić – jeśli plażowanie i pływanie w morzu znudziło się, to możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów i zwiedzać okolice na dwóch kółkach. Do dyspozycji są wypożyczalnie sprzętu wodnego a jeśli nurkujesz to także nie będziesz miał problemu ze znalezieniem klubu nurkowego, z którym ruszusz w głąb morza. Na Playa Flamenca jest duży tor gokartowy, na którym poczujesz się jak kierowca Formuły 1. Jeśli chcesz wypożyczyć auto, do dyspozycji jest kilka sieciowych i lokalnych wypożyczalni, najlepiej jednak wcześniej zarezerwować sobie odpowiedni samochód tutaj przez naszą stronę. Chcesz iść na zakupy? Wielkie centrum handlowe La Zenia Boulevard oferuje wszystko czego potrzebujesz a kilka supermarketów spożywczych dopełnia ofertę. Na obszarze Orihuela Costa są supermarkety nie tylko dwóch największych hiszpańskich sieci Consum i Mercadona, ale także Lidl, Aldi i Carrefour. Gastronomia jest tutaj na najwyższym poziomie – dosłownie wszędzie są restauracje, bary i puby prześcigające się w ofercie i poziomie obsługi. Oczywiście polecamy kuchnię hiszpańską – dania z owocami morza, z ryżem, lecz bez problemu znajdziesz tu restauracje włoskie, chińskie, niemieckie, rosyjskie a także polski bar.

Znaczenie turystyczne Orihuela Costa rosło z biegiem lat i obecnie jest to rejon, w którym chętnie są nabywane nieruchomości przez obywateli całego świata, w tym coraz częściej także przez Polaków. Dlatego właśnie mamy tu siedzibę i posiadamy w ofercie wiele nieruchomości z tego obszaru.
*

PILAR DE LA HORADADA i TORRE DE LA HORADADA

Pilar de la Horadada to miasto w regionie Vega Baja del Segura, znajduje się 3 km w głąb lądu od plaży w El Mojon. Region ten jest w dużej mierze rolniczy, otoczony ogrodami, sadami i gajami cytrusowymi. Torre de la Horadada to nadmorska część miasta, której nazwa pochodzi od słowa torre oznaczającego wieżę, która stoi nad morzem.
Bliska odległość dwóch lotnisk sprawia, że nie brakuje tu nigdy turystów. Od lotniska San Javier Murcia dzieli je dystans około 15 minut jazdy, a około jedna godzina jazdy od lotniska Alicante.

torre1Pilar de la Horadada jest usytuowane w pobliżu piaszczystych plaż Mar Menor a wiele z nich zostało odznaczonych niebieską flagą co świadczy o wyjątkowej czystości wód oraz terenów przybrzeżnych, między innymi są to Playa de las Mil Palmeras, Playa de los Jesuitas-Cala Ricón, Playa del Puerto oraz Playa de las Higuericas. Nie jest to może najbardziej popularne turystycznie miejsce w Hiszpanii, ale usytuowane zaledwie 18 kilometrów od Torrevieja, w sezonie letnim jest wręcz oblegane przez turystów. Wszystko z powodu pięknych plaż z białym i drobnym piaskiem, a także bliskości położonego na południe od Pilar de la Horadada Mar Menor a także słynnego kurortu La Manga.
W pobliżu słonej laguny San Pedro znajduje się park naturalny na terenie którego można spacerować i podziwiać żyjące tu flamingi.

W mieście możemy odnaleźć wiele ciekawych obiektów, takich jak na przykład wieża strażnicza pochodząca z XV wieku, która pełniła funkcję obronną przed napadami piratów z północnej Afryki, podobnie jak reszta wież zbudowanych wzdłuż wybrzeża. Kościół parafialny Nuestra Senora del Pilar wygląda tak, jakby zbudowano go przed XX wiekiem, ale powstał w 1986 roku. W oryginalnym stanie zachowała się jedynie jego wieża z dzwonnicą, które do dziś można podziwiać wraz ze znajdującymi się wewnątrz budynku licznymi dziełami sztuki.
Tutejsze Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego posiada kilka działów, a wśród nich warto wyróżnić dział ochrony środowiska, numizmatyki, etnologii. Goście mogą również obejrzeć zgromadzoną tu broń oraz dawne wyroby włókiennicze.

*

CARTAGENA

Cartagena to duże i piękne portowe miasto na wybrzeżu Costa Calida w regionie Murcia. Miasto jest bardzo stare – jego historia sięga roku 228 p.n.e. W obrębie głównego miasta zachowały się wspaniałe budowle i budynki mieszkalne. Najważniejsze zabytki godne zobaczenia to pozostałości rzymskiego teatru, murów bizantyjskich i Gotycka katedra z XIII wieku. Zarówno na zewnątrz jak i w środku wspaniały jest budynek ratuszu miejskiego [panorama Palacio Consistorial], który jest udostępniany do zwiedzania. Spacerując główną ulicą starego miasta Calle Mayor, która obecnie jest deptakiem, można podziwiać wspaniałe fasady kamienic i budynki jak np. Gran Hotel, który swym przepychem po prostu zapiera dech [panorama na Plaza de San Sebastián].
Wzdłuż tego właśnie deptaku najlepsze firmy odzieżowe mają swoje salony sprzedaży. Jest tu także ogromna ilość restauracji, barów i… banków. Ponad starszą częścią miasta wznosi się Castillo de la Concepción skąd jest wspaniały widok na miasto.

cartagena1

Obecnie Cartagena liczy ponad 200 tys. mieszkańców. Od XVI wieku znajduje się tu główna baza hiszpańskiej floty wojennej i dlatego na ulicach można spotkać marynarzy, jest też sporo symboli świadczących o morskim charakterze miasta. Oprócz portu wojennego jest tu także port handlowy, stocznia, rafineria ropy naftowej i huty. Oczywiście w mieście znajduje się wiele sklepów, galerii handlowych, wszelkie usługi, wiele szkół, politechnika, szpital. W mieście jest dość duży dworzec autobusów zamiejscowych kursujących we wszystkich kierunkach, jest także dworzec kolejowy skąd można pojechać pociągiem do stolicy regionu Murcii i dalej.

W Cartagenie nie ma plaży „miejskiej” i aby skorzystać z kąpieli morskiej i słonecznej trzeba przejechać kilkanaście kilometrów w kierunku wschodnim na plażę Portman (duża, bardzo popularna plaża z ciemnym paskiem) lub dalej do Cabo de Palos. Można też wybrać się na jedną z wielu plaż wzdłuż Mar Menor. W kierunku zachodnim od miasta, w odległości 13 km znajduje się jedyny w okolicy, bardzo znany i popularny kemping naturystyczny El Portus bardzo malowniczo położony wśród wzgórz nad urokliwą zatoczką.
Jak w całej Hiszpanii także tutaj wszystkie święta (las fiestas) są hucznie obchodzone. Oprócz świąt ogólnopaństwowych i religijnych każdy region ma także swoje własne. W Cartagenie warto uczestniczyć w obchodach Święta Trzech Króli, które odbywa się co roku 5 stycznia, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, chociaż dla dorosłych jest to także atrakcja. W lutym podczas karnawału ulicami przechodzą wspaniałe pochody na których prezentują się szkoły tańca, orkiestry, a także przedszkola, szkoły, kluby zainteresowań i wszyscy, którzy mają do zaprezentowania coś ciekawego. W kwietniu nie można opuścić wspaniałych procesji podczas Świętego Tygodnia (Semana Santa), a zaraz po nim rozpoczynają się Święta Wiosny (Fiestas de Primavera) podczas których świętuje się „Bando de la Huerta”, „Murcia en Primavera” oraz „Entierro de la Sardina” której motywem przewodnim jest wielka sardynka, zaś z przejeżdżających powoli kolorowych carrozas rzucane są zabawki i słodycze.
W Cartagenie mieszka dużo obcokrajowców, także Polacy pracujący w mieście lub okolicy. Jak w każdym dużym mieście także na obrzeżach Cartageny leżą osiedla mieszkaniowe zabudowane głównie domami wolnostojącymi lub szeregowymi. Są tam także piękne, prawdziwie hiszpańskie posiadłości należące do najstarszych rodów z tego terenu.

*

MAZZARON

Miejscowość na Costa Calida, leży kilka kilometrów od linii brzegowej morza gdzie znajduje się nieodłączna jego część czyli Puerto de Mazarron, na które przeznaczony jest osobny wpis. Mazarron rozwinęło się i rozkwitło w latach 40-tych XX wieku dzięki kopalniom, w których wydobywano ochrę, srebro oraz ołów. Pamiątkami po tamtych czasach jest pomnik górnika i opuszczone kopalnie, których naziemne pozostałości są dostępne do zwiedzania [wirtualna wycieczka po terenie]. Nie sposób ich nie zauważyć, gdyż leżą na bardzo kolorowych wzgórzach bezpośrednio sąsiadujących z miastem od strony zachodniej.

mazzaron1 mazzaron2

Mazarron jest dość typowym hiszpańskim miastem, zamieszkałym głównie przez Hiszpanów i emigrantów z Afryki oraz Ameryki Południowej. Samo miasto nie jest popularnym miejscem osiedlania się osób z centralnej i północnej Europy, jednak dookoła w promieniu kilkunastu kilometrów mieszka ich tysiące. Najwięcej chyba w oddalonym o 10 km Urbanizacion Camposol, następnie w nieco mniejszym Country Club Mazarron, w Puerto de Mazarron, Bolnuevo oraz wzdłuż całej pięknej Zatoki Mazarron (Bahía de Mazarrón).
Centrum miasta Mazarron stanowi duży plac z kościołem. Na co dzień plac pełni funkcję parkingu (bezpłatnego), raz w tygodniu w soboty odbywa się tu targowisko a w okolicach świąt kiermasze. Wokół placu jest kilka supermarketów spożywczych znanych tu sieci handlowych (DIA, Upper, Coviran) zaś na obrzeżu miasta powstaje wielki supermarket sieci Mercadona. Poza tym jest tu większość niezbędnych sklepów i punktów usługowych takich jak apteki, sklepy owocowo-warzywnicze, przemysłowe, metalowe, obuwnicze, papiernicze, tekstylia, komputerowe, optyki, chemiczne, drogeryjne, fryzjerzy itd. W mieście jest oczywiście urząd miasta (ayuntamiento), placówka pocztowa, przychodnia zdrowia, szkoły, policja i straż pożarna. Tak jak w każdym hiszpańskim mieście na każdym kroku jest kawiarnia, większość z wystawionymi na chodnik stolikami. Każdego roku podczas karnawału przez Mazarron przechodzi głośny i kolorowy korowód podczas którego swoje umiejętności prezentują orkiestry i szkoły tańca.

mazzaron3 mazzaron4

W Mazarron nie ma komunikacji miejskiej gdyż jest małą miejscowością z liczbą mieszkańców ok. 13 tys. Jest kilka postojów taksówek, przystanek kilku prywatnych linii autobusowych kursujących w kierunkach: Cartagena, Murcia, Totana, Lorca. Można śmiało polecić ten środek transportu – ceny nie są wysokie zaś kierowcy bardzo sprawnie poruszają się po tutejszych drogach. Aby wsiąść do pociągu trzeba udać się do Murcii (67 km) lub Cartageny (36 km). Najbliższe lotniska to: Murcia San Javier (76 km), Alicante (130 km), Almeria (150 km).

*

BOLNUEVO

Miasteczko, a właściwie osada, liczy około 1000 mieszkańców, leży w Zatoce Mazarron (Bahía de Mazarron) na wybrzeżu Costa Calida i jest częścią miasta Mazarron. Położone jest niezwykle malowniczo u podnóża wzgórz Sierra de las Moreras. Powstało jako niewielka wioska rybacka, obecnie jest znanym miejscem wypoczynku, oferującym jedne z najpiękniejszych, szerokich i piaszczystych plaż. Tutaj właśnie tuż przy plaży znajduje się symbol miasta i całego regionu Murcia czyli formacje geologiczne znane jako „Las Gredas” lub „Erosiones de Bolnuevo”, ze skalnymi grzybami o wysokości kilku metrów i ścianie skalnej z deseniem o podobnych kształtach. Formacje te są wynikiem erozji skał spowodowanej wiejącym znad morza wiatrem [wirtualna panorama].
Bolnuevo jest miasteczkiem bardzo urokliwym i chętnie odwiedzanym przez turystów zarówno hiszpańskich jak i z północnej Europy. Wielu z nich mieszka tu na stałe w jednej z wielu stojących tu pięknych willi lub w apartamentach na osiedlach z basenami. W Bolnuevo znajduje się także ogromny, czynny cały rok camping. Z racji swego wspaniałego położenia jest bardzo popularny i przez cały rok wypełniony ludźmi. Poniższe fotografie były wykonane w połowie stycznia i nie sposób było zauważyć wolnej parceli. Zimą mieszkają tam osoby głównie ze Skandynawii, Niemiec i Francji a zazwyczaj w okolicach maja wracają do swych krajów.

bolnuevo1 bolnuevo2

Osada stanowi wspaniałą bazę wypadową dla piechurów i rowerzystów. W górach Sierra Moreras są liczne trasy, z których chętnie korzystają. Poza letnimi miesiącami, kiedy tego typu wycieczki mogą być męczące ze względu na wysoką temperaturę, w pozostałe miesiące bez przeszkód można planować krótkie i dłuższe wędrówki. Spacerując po górach często spotyka się maszerujące grupy ludzi, zazwyczaj złożone z osób kilku narodowości. [panorama na zach. krańcu Bolnuevo]
Poza wspaniałymi szerokimi plażami i uroczymi zatokami, w Bolnuevo jest także miejsce dla naturystów. Nieco na uboczu, na zachód od Bolnuevo znajdują się oficjalne plaże dla naturystów, do których prowadzi malownicza droga nad brzegiem morza.
Osada posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – bary, restauracje zlokalizowane w niewielkiej odległości od morza i plaży, sklepy oraz supermarket sieci Upper. Miasteczko praktycznie sąsiaduje z Puerto de Mazarron, gdzie znajdują się kolejne restauracje, bary, duże supermarkety znanych sieci: Lidl, Consum, Mercadona, Upper, Dia oraz infrastruktura usługowa – Centrum Zdrowia, banki, poczta, drobny handel a także w każdą niedzielę odbywa się cotygodniowe targowisko. Niecałe 5 km dzieli Bolnuevo od Mazarron, gdzie zlokalizowane są urzędy i administracja państwowa.
Każdego roku, 17 listopada odbywa się w Bolnuevo niezwykle barwna pielgrzymka na cześć patronki miasteczka Virgen del Milagro, która uratowała mieszkańców przed najazdem piratów berberyjskich w roku 1585. Setki mieszkańców Bolnuevo i okolic towarzyszą figurze patronki z małego kościółka w Bolnuevo, ulicami miasta i trasami na wzgórzach, aby zakończyć wspólnym poczęstunkiem na plaży. Obchody trwają kilka dni, towarzyszą im kiermasze i wesołe miasteczko z atrakcjami dla dzieci.

*

PUERTO DE MAZARRON

Dla większości turystów zarówno hiszpańskich jak zagranicznych, słowo „Mazarron” oznacza całą Zatokę Mazarron (Bahía de Mazarrón). Z tej przyczyny, wyrażenie „latem byłam w Mazarron” oznacza spędzenie wakacji w jednym z pięknych nadmorskich miasteczek leżących wzdłuż tej zatoki. Największym i głównym jest Puerto de Mazarron a pozostałe to: Bolnuevo, El Alamillo, Isla Plana, Los Madriles i La Azohia. Całe wybrzeże Mazarron liczy aż 23 kilometry pięknych plaż i skalistych zatoczek. Kilka plaż posiada oznaczenie „Błękitnej Flagi” czyli są zaliczane do najlepszych, z najczystszym piaskiem, wodą i udogodnieniami dla użytkowników. Na plażach tych są wypożyczalnie leżaków i parasoli oraz popularne w Hiszpanii niewielkie plażowe bary zwane chiringuitos.

puerto3 puerto4

Puerto de Mazarron jest częścią miejscowości Mazarron i jak sama nazwa wskazuje jest jej częścią nadmorską. Obecnie jest to znane w Hiszpanii centrum turystyczne letniego wypoczynku, z ogromnym zapleczem mieszkaniowym, gastronomicznym i rozrywkowym zabezpieczającym potrzeby stałych mieszkańców oraz tysięcy przybywających tu latem na wypoczynek turystów. Miasto przyciąga kilometrami pięknych plaż, które w połączeniu z czystą i ciepłą wodą morza Śródziemnego dają gwarancję udanego wypoczynku. Oprócz szerokich i długich plaż są tu także urocze zatoki osłonięte po bokach skałami [wirtualna panorama], dlatego tutaj każdy może wybierać pomiędzy gwarem a relaksem, plażami miejskimi a odległymi, między korzystaniem ze słońca a sportami wodnymi, ale zawsze można być pewnym, że znajdzie się to czego szuka aby cieszyć się zasłużonym leniwym wypoczynkiem lub zabawą nad Morzem Śródziemnym.

puerto1 puerto2

Puerto posiada doskonałe zaplecze handlowo-usługowe, znacznie lepsze niż miasto Mazarron. Jest tu kilka dużych supermarketów znanych sieci (Mercadona, Lidl, Dia, El Arbol, Upper), hala targowa, salony głównych operatorów sieci komórkowych, banki, apteki, wszelkiego rodzaju sklepy, kilka wielkich marketów chińskich. W Puerto jest ośrodek zdrowia, posterunek policji, kilka szkół, poczta. Dodatkowo w każdą niedzielę ma tu miejsce targowisko, na którym można nabyć nieomal wszystko od owoców po meble ogrodowe. Jest to chyba największe targowisko na całym wybrzeżu Costa Calida, przez co jest bardzo popularne przez cały rok. Jeśli chcecie przejść przed wszystkimi straganami to przygotujcie się na 1,5 kilometrowy spacer.
W Puerto de Mazarron jest mnóstwo restauracji i barów, najwięcej w okolicy centrum i głównego portu, gdzie można zjeść regionalne potrawy hiszpańskie ale i typowo angielskie (np. fasolę z kiełbasą) gdyż znaczną część klienteli stanowią brytyjczycy. Jest też kilka równie popularnych restauracji chińskich oferujących typowe azjatyckie menu za rozsądną cenę [panorama przy przystani jachtowej]
Puerto leży w odległości 5 km od Mazarron i zajmuje obecnie obszar prawie dwukrotnie większy niż samo miasto Mazarron (pueblo). Stałych mieszkańców jest około 11 tysięcy i są to głównie Hiszpanie i Brytyjczycy, bo to właśnie oni stanowią większość w populacji innych narodowości zamieszkujących ten rejon. Jako ciekawostkę możemy podać dane z oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy (ayuntamiento), iż w gminie Mazarron mieszkańcy hiszpańscy stanowią 54%, zaś obywatele Wielkiej Brytanii aż 20% populacji. W Puerto de Mazarron mieszka kilka rodzin z Polski.
W Puerto de Mazarron można oglądać dwa stare drewniane fenickie statki sprzed 2500 lat, które przez przypadek odnaleziono podczas budowy nowej morskiej przystani jachtowej przy plaży La Isla. Główna przystań z portem rybackim znajduje się przy centrum miasta i jest jego wizytówką.
Najwyższą część miasta stanowi wzgórze La Cumbre gdzie stoi duży, dość nowoczesny hotel „La Cumbre”. Z tego wzgórza rozciąga się piękna panorama na miasto i zatokę [panorama miasta ze wzgórza La Cumbre]

*

LA AZOHIA

La Azohia to położona w pięknym miejscu osada, która niegdyś była wioską rybacką. Znajduje się na wschodnim krańcu Zatoki Mazarron, w odległości około 10 km od popularnego kurortu Puerto de Mazarron, na wybrzeżu Costa Calida. Jest przyjaznym i spokojnym miejscem sprzyjającym relaksującemu wypoczynkowi. Azohia posiada wspaniały widok na zatokę, liczne plaże z krystalicznie czystą wodą, mnóstwo możliwości pieszych i rowerowych wędrówek [wirtualna panorama].
Azohia jest uroczym miejscem. Każdego roku przybywa tu tysiące turystów, zarówno na dłuższy pobyt ale także aby apędzić tu chociaż jeden dzień. Latem na plaży jest wypożyczalnia kajaków więc jest możliwość zwiedzenia skalistej części wybrzeża od strony morza. Miejsce to jest dobrze znane nurkom, kilka klubów nurkowych ma tu swoje całoroczne siedziby i oferuje pomoc w organizacji nurkowania przede wszystkim w rejonie Cabo Tinoso, które sąsiaduje z Azohia i jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Hiszpanii. Jest tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego takiego jak rowery wodne, deski windsurfingowe i skutery wodne.

azohia4 azohia1

Plaże są tu piaszczyste, żwirowe i kamieniste. Przeważnie jeśli brzeg nie jest piaszczysty lecz składa się z drobnych kamieni, to woda jest bardziej przejrzysta – tak jest właśnie w Azohia.
Mieszka tutaj na stałe wielu przybyszów z krajów UE i dlatego w Azohia cały rok funkcjonuje kilka restauracji zaś w sezonie letnim ich liczba jeszcze wzrasta. Z komunikacji publicznej jest dostępny tylko autobus.

azohia3

W Azohia na wzniesieniu stoi znakomicie zachowana stara wieża obserwacyjna „Santa Elena” stanowiąca wspaniały punkt obserwacyjny na zatokę Mazarron [panorama wirtualna], zaś wysoko na wzgórzach sąsiedniego Cabo Tinoso wznoszących się ponad osadą, znajduje się ciekawe i godne odwiedzenia miejsce związane z militarną historią tego regionu – bateria dział „El Jorel”. Powstała w 1912 roku jako jedna z baterii wielkich dział skierowanych w morze i strzegących hiszpańskiego wybrzeża. Od 1993 roku ta bateria została opuszczona przez wojsko i obecnie udostępniona do zwiedzania [wirtualna wycieczka].
Pomimo, że „El Jorel” jest niedaleko nie dotrzemy tam jednak bezpośrednio z La Azohia gdyż jest ono ostatnią osadą leżącą w Zatoce Mazarron i dalej są tylko skały i wzgórza Cabo Tinoso. Aby tam dojechać trzeba wyjechać na drogę RM-E22 w stronę Cartageny i po ok. kilometrze skręcić w prawo w kierunku Campillo de Adentro (E23). Droga do starej baterii jest raczej wąska i kręta, ale bardzo malownicza. Wjeżdżając trzeba zachować ostrożność gdyż z przeciwka, z góry, dość często można spotkać grupy jadących szybko rowerzystów.

*

EL ALAMILLO

To leżąca nad Zatoką Mazarron spokojna osada, bezpośrednio sąsiadująca z Puerto de Mazarron. Oprócz ładnej plaży, kilku restauracji i setek willi jest tu jeszcze tylko sklep dla wodniaków, apteka i przystanek autobusowy. Ale cóż więcej potrzeba? Plaża jest szeroka i długa na około 600 m i jest to piasek oraz drobne kamienie. Latem jest nadzorowana przez ratowników. Taka duża plaża sprawia, że nawet w pełni sezonu nie jest mocno wypełniona a dodatkowym atutem jest, że w gorące dni wytchnienie niesie przyjemna bryza wiejąca z nad morza. Miejsce jest dość popularne wśród windsurferów, którzy mają możliwość zaparkowania aut wzdłuż plaży.

alamillo2 alamillo3
alamillo4 alamillo1

Zabudowa El Alamillo to prawie wyłącznie ładne, niskie domy wolnostojące i szeregowe. Ich atrakcyjność podwyższa fakt, że większość z nich znajduje się na zboczu lekkiego wzniesienia i posiada wspaniały widok na morze i zatokę. Osadę zamieszkuje dużo cudzoziemców, zwłaszcza Brytyjczyków, którzy mają tu swoje letnie domy lub mieszkają na stałe. Bliskość Puerto de Mazarron zapewnia bezproblemowy dostęp do placówek handlowych, wszelkich usług i rozrywek.

*

ISLA PLANA

Nazwa tej osady Isla Plana czyli płaska wyspa, pochodzi od charakterystycznej, dość płaskiej wysepki znajdującej się w niewielkiej odległości od plaży.
Według aktualnych (2013) danych oficjalnych, miejscowość ma 980 mieszkańców z czego prawie połowa to obcokrajowcy, którzy zamieszkali zauroczeni tym ślicznym miejscem nad Zatoką Mazarron.
Linia brzegowa jest tu mocno postrzępiona, główna plaża (wschodnia) jest piaszczysta, 800 m długa i dość szeroka. Latem plaża jest strzeżona przez ratowników. Druga plaża jest na zachodnim krańcu miejscowości i nazywana jest Playa del Corral.

islaplana1 islaplana2

Przy plaży znajduje się odrestaurowany kościółek Ermita de Nuestra Señora del Carmen oraz interesujące pozostałości łaźni termalnych (Baños Termales de Isla Plana) z XVIII wieku. Isla Plana to dość duża osada, są tam zarówno starsze budynki mieszkalne jak i nowe z pięknymi, nowoczesnymi apartamentami. Jest kilka restauracji, kilka sklepów, apteka, przystanek autobusowy. Jest tu także uroczy mały porcik, w którym cumują łodzie mieszkańców Isla Plana.
Osada charakteryzuje się dużą ilością śródziemnomorskiej, bujnej zieleni a wzdłuż ulic rosną rzędy pięknych palm. Podobnie jak w sąsiednim El Alamillo także ta osada leży na lekkim południowym stoku co powoduje, że większość usytuowanych tam nieruchomości posiada wspaniały widok na morze. Są tam osiedla pięknych i nowoczesnych apartamentów, ze słonecznymi tarasami, podziemnymi garażami, imponującymi basenami, a znajdują się w odległości nie większej niż 500 metrów od morza.

*

CABO DE PALOS

Cabo de Palos leży niedaleko Mar Menor, u podstawy półwyspu La Manga. Historycznie jest to miasteczko rybaków, obecnie bardziej znane z turystyki, sportów wodnych i dobrej gastronomii. W Cabo de Palos jest wiele restauracji, kawiarni i cukierni, lecz tutejsze restauracje słyną z portaw wykonanych z owoców morza oraz ryżu.
Centrum miasta leży na niewielkim półwyspie i przez to jest z trzech stron otoczone wodami morza Śródziemnego. Są tu plaże piaszczyste i kamieniste. Charakterystyczne jest to, że brzeg morski w dużej części stanowią skaliste zatoczki, jest ich łącznie aż 12, w większości z możliwością wejścia do wody, która jest tu krystalicznie czysta. Rejon ten jest ulubiony przez amatorów nurkowania z maską (snoorkowania) lecz prawdziwy raj mają tu nurkowie sprzętowi, gdyż w pobliżu znajduje się wspaniałe miejsce do uprawiania tego sportu a mianowicie Podwodny Rezerwat Przyrody Islas Hormigas. Z tego powodu Cabo de Palos jest centrum nurkowym na tym terenie – w mieście jest kilka klubów, które dzięki ciepłemu klimatowi cały rok organizują nurkowania do tego podwodnego rezerwatu.

cabodepalos1 cabodepalos4

W najwyższym punkcie Cabo de Palos stoi wielka latarnia morska, która jest symbolem miasta. Port stanowi przystań dla łodzi rybackich, turystycznych oraz łodzi klubów nurkowych, których kilka zawsze widać tutaj na morzu.
W mieście jest kilka sklepów, apteka, zaś w każdą niedzielę mieszkańcy i turyści mogą zaopatrzyć się na cotygodniowym targowisku. Autobusy kursują do pobliskiej Cartageny, a także do Murcii i na półwysep La Manga.

cabodepalos3 cabodepalos2
Cabo de Palos jest zabudowane głównie niskimi domami wolnostojącymi oraz szeregowymi. Wiele apartamentów przeznaczonych jest na wynajem wakacyjny dla turystów.

*

AGUILAS

Aguilas to miasto leżące nad morzem, na południowym krańcu Regionu Murcia tuż przy granicy z Andaluzją. Z powodu swego nadmorskiego położenia, stanowiło miejsce dokąd z głębi lądu transportowano towary aby załadować je na statki handlowe. Były to produkty rolne, ogrodnicze ale także rudy metali, które w głównej mierze kupowali Brytyjczycy. Specjalnie do tego celu została zbudowana linia kolejowa z miejscowości Lorca do Aguilas. W roku 1903 powstało betonowo-stalowe molo (Embarcadero del Hornillo), które służyło do załadunku i rozładunku statków – od dawna nie jest wykorzystywane lecz wciąż stoi i stanowi charakterystyczny element miasta. Pamiątką po tych czasach jest także zbudowana w 1889 roku w Glasgow lokomotywa, stojąca obecnie jako pomnik na Placu Isaac Peral [panorama sferyczna].
Aguilas posiada dość duży port, w którym kiedyś rozładowywano cement oraz węgiel przypływający na statkach z Anglii. Obecnie w porcie cumują kutry rybackie i łodzie turystyczne. W dni robocze, o godz. 17:30 na rynku w porcie odbywają się licytacje złowionych ryb, w których biorą udział m.in. okoliczni restauratorzy.

aguilas3 aguilas4

W mieście jest dużo sklepów z różnym asortymentem oraz centrum handlowe więc nie ma żadnych kłopotów z zakupami.
W Aguilas jest oczywiście stacja kolejowa skąd można pojechać do miejscowości Lorca i Murcia a stamtąd dalej. Połączenia autobusowe dają możliwość transportu do Cartageny, Mazarron, Murcii, Almerii i Madrytu. Do lotniska Alicante jest stąd 189 km, do lotniska w Almerii 119 km.
Miasto jest dość duże bo liczy 35 tys. mieszkańców. Zabudowa zróżnicowana: wysokie budynki mieszkalne, kilkupiętrowe apartamentowce, domy szeregowe i wolnostojące. Dość interesujące są „schodkowe” apartamentowce na wschodnim krańcu miasta, gdyż zostały zbudowane na zboczu góry, która została w tym celu „wycięta”. Z tego miejsca rozpościera się wspaniały widok na Zatokę Hornillo i stare molo załadunkowe.

aguilas1 aguilas2

Zaraz przy porcie na wzgórzu leży zamek Castillo de San Juan de las Águilas. Wybudowany w XVIII wieku jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Jak większość tego typu fortyfikacji pełnił funkcję obronną przed atakiem od strony morza i posiada tarasy gdzie znajdowały się działa służące do ostrzeliwania wroga. Obecnie zamek jest znakomicie odbudowany i można z niego podziwiać piękne widoki na miasto oraz okolicę [panorama sferyczna].
Aguilas jest pięknie położone i ma ładną linię brzegową złożoną z wielu zatok z piaszczystymi plażami. W mieście jest aż 6 ładnych, piaszczystych plaż, w większości strzeżonych przez ratowników, z zapleczami gastronomicznymi, toaletami. Dodatkowo w odległości do 5 km na zachód od miasta, znajduje się 9 kolejnych plaż, wśród których są duże płaskie plaże jak Cañada del Negro czy Matalentisco, jak i mniejsze w uroczych zatoczkach jak chocby Cueva de las Palomas i Cala Cerrada. Większość z nich posiada drobny piasek.

*

LA MANGA DEL MAR MENOR

La Manga del Mar Menor to półwysep o długości 21 km, który „odcina” dość duży obszar Morza Śródziemnego nazwany Mar Menor, czyli Morze Mniejsze. Znajduje się na wybrzeżu Costa Calida w Regionie Murcia. Odwiedzając dziś La Manga trudno sobie wyobrazić, że do połowy XX wieku półwysep nie był w ogóle zabudowany i dopiero w latach 60-tych powstały pierwsze hotele i apartamentowce. W chwili obecnej półwysep jest dosyć dokładnie zagospodarowany a nieliczne puste powierzchnie można zobaczyć jedynie na jego krańcu.

lamanga1 lamanga2
La Manga, podobnie jak polski Półwysep Helski jest różnej szerokości od 100 do 1200 metrów. I na tym kończy się możliwość porównywania go do polskiego odpowiednika gdyż wszystko inne jest diametralnie różne. Poruszanie się wzdłuż La Manga nie stanowi problemu ponieważ wzdłuż nieomal całego półwyspu biegnie jezdnia z dwoma pasami ruchu w każdą stronę nazwana Gran Via. Po półwyspie jeżdżą autobusy lokalnej komunikacji. Tak jak już wspomnieliśmy La Manga jest nieomal w całości zagospodarowana wieloma różnej wielkości i jakości hotelami, willami, domami szeregowymi, apartamentowcami, jest tu wiele restauracji, kilka przystani jachtowych a nawet zwodzony most, który jest podnoszony co 2 godziny aby większe i wyższe jednostki pływające mogły wpłynąć lub opuścić Mar Menor. Supermarkety, mniejsze sklepy i kilka centrów handlowych umożliwiają zaopatrzenie, a dodatkowo dużą popularnością cieszy się targowisko dobywające się tu raz w tygodniu.
La Manga del mar Menor jest znanym miejscem letniego wypoczynku nie tylko Hiszpanów. Znakomite zaplecze turystyczne powoduje, iż w letnich miesiącach liczba mieszkańców osiąga 200.000 osób, podczas gdy w pozostałym okresie wynosi około 15.000. Mar Menor jest centrum sportów wodnych wszelkiego rodzaju chociaż ostatnio bardzo popularny jest kitesurfing. Na półwyspie jest kilka sklepów ze sprzętem do sportów wodnych oraz kilka klubów wodniackich.

lamanga4 lamanga3
Wzdłuż obu brzegów półwyspu La Manga rozciągają się piaszczyste plaże, ale lepsze są od strony Morza Śródziemnego gdyż jest ich więcej, są szerokie z ładnym jasnym piaskiem. Latem część plaż jest pod nadzorem ratowników zaś popularne w Hiszpanii plażowe bary chiringuinto oferują zimne napoje i przekąski. Ze względu na to, że Mar Menor jest akwenem zamkniętym i płytszym od otwartego morza, woda tam jest zawsze nieco cieplejsza niż po drugiej stronie półwyspu, jednak latem nie ma to żadnego znaczenia.
Aby zobaczyć kilka wirtualnych panoram z La Manga del Mar Menor kliknij tutaj.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

P R Z E P R A S Z A M Y

nasza witryna jest obecnie

.

W PRZEBUDOWIE

.

* * *

PRZEDSTAWIONE NA STRONIE DANE MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE

Chcesz otrzymywać informacje oraz atrakcyjne oferty?

Zapisz się na newsletter

FreshMail.pl